Yumurtalık Bungalov Tatil Yerleri – Çadır ve Kamp Alanları

Yumurtalık yemek kültürü hakkında bilgi

Yumurtalık yemek kültürü yumurtalık aile yeri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kişi bulunuyor olabilir. Adana’nın bir ilçesi olan Yumurtalık’ta ucuz konaklama yeri arayanlar buraya geldiğinde yemek kültürünü de keşfetmeli, yöreye özel yemeklerden de yemeli.

Uygun fiyata yumurtalık pansiyon konaklama arayanlar için tercih edilen tesislerimizde güzel bir vakit geçiren her bir kişi, yaşadığı bu deneyimi özelleştirmek için tatilin en iyi şekilde geçmesini ister, o bölgeye özgü pek çok şeyi denemek ister. Bunlardan birisi de yemek kültürü olarak yer alır. Eğer Yumurtalık’a gelen bir turist iseniz bilmeniz gereken pek çok yemek bulunuyor. Adana güvenilir kamp yeri konusundan bazılarını sizler için derledik.

Adana kebap

Kiralık baraka arayanlar bu bölgeye geldiğinde yörenin en ünlü yemeği olan Adana kebaptan tatmalıdır. Adana kebap ünlü olmasıyla beraber ülkemizin pek çok bölgesinde yapılan bir yemek haline geldi. Yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda pek çok şehirde de yapılan bu yemeğin en güzel olduğu yer kendi memleketi olarak yer alır.

Adana kebap içerisinde uzun bir et kebabı bulunur. Hamur işi ile servis edilen yemek domates, biber, soğan ve bulgur gibi çeşitli yiyecekleri de kapsıyor. Acılı ve acısız olarak servis edilen Adana kebap, pek çok kişinin gözdesi haline gelmiş durumda.

Şırdan dolması

Adana güvenilir kamp yeri bakımından pek çok yere sahip. Turistler bungalov evlerin bulunduğu tesisimize geldiğinde güzel vakit geçirebilir, burayı gezerken yöresel lezzetlerden de faydalanabilir. Adana’nın en çok sevilen yemeklerinden birisi olan şırdan, ülkemizde de pek çok yerde yapılıyor. Yumurtalık günü birlik kiralık Oda yerleşimindeki yöre halkı tarafından beğeniyle karşılanan ve bol bol tüketilen şırdan, ilk kez yiyecekler için ilginç bir görünüme sahip olabilir fakat şırdanı tadanlar bu yemeğin çok güzel olduğundan bahsediyor. Genellikle kuzu şırdanı olarak yapılan şırdan dolması, baharatlar ile daha çok lezzet kazanıyor. Adana’nın yumurtalık ilçesinde tatil yapanlar bu yiyeceği de denemelidir.

Medcezir Rezervasyon Yap

Analıkızlı

Bölgenin en çok tüketilen yiyeceklerinden birisi de analıkızlı olarak yer alıyor. Yumurtalık aile yeri arayıp bulanlar bölge içerisinde keşif yaparken bu yemeği de deneyebilir. Çorbanın neden bu şekilde bir adı olduğundan bahsetmek gerekirse çorbanın içerisinde büyük ve küçük olmak üzere farklı boyutlarda köfteler bulunuyor. Bu da çorbanın analıkızlı adını almasını sağlıyor. Çorbanın Adana’ya özgü yanı adana etinin yağsız kısmının tokmakla dövülerek harç yapılması ve içine çeşitli baharatlar katılması olarak yer alıyor. Et tüketmeyenler için dana eti olmayan hali de bulunuyor fakat dana eti ile birlikte daha güzel bir tada kavuşuyor. Analıkızlı, sulu köfte olarak bilinen yemeğin farklı bir Zeytinbeli kamp varyasyonu olarak da tanımlanabilir.

Adana usulü içli köfte

Gerçek adı kibbe olan ve Lübnan mutfağına ait olan bu lezzet, Adana usulü içli köfte ile birlikte karşımıza çıkıyor. Yumurtalık pansiyon arayan bir kişi pansiyon bulduğunda bu yiyeceği de listesine ekleyebilir ve lezzetini inceleyebilir. Kibbe yemeğini Adana’ya özgü bir hale getiren en önemli özelliği baharatlı olması ve bazı özel malzemelere sahne olması. Kuzu kıyma ile birlikte kendine özgü bir lezzeti bulunan Adana usulü içli köfte, pek çok müşterinin de beğenisiyle tercih edilen bir yemek haline geldi.

Sıkma

Günübirlik çadır keyfi geçirmek isteyenlerin deneyebileceği bir diğer yemek Adanalıların zaman zaman tükettiği sıkma olarak karşımıza çıkıyor. Yufka görünümüne sahip olan sıkma, dürüm şeklinde sarılıp içerisine peynir, domates ve patates gibi çeşitli malzemelerin konulduğu bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor. Adana’da özellikle kahvaltıda sıklıkla tüketilen bir besin olan sıkma, severek yenen bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor. Yumurtalık’a bungalov evlerde kalmak için gelenler bu yiyeceği de deneyerek farklı bir lezzeti test edebilir.

Adana simidi

Tava simidi olarak da bilinen Adana simidi, yöre halkı tarafından özellikle sabahları tercih edilen bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor. Ucuz apart arayanlar buraya geldiğinde bu simitten de denemeli, simidin tadına bakmalı. Simidi diğer simitlerden ayıran özellik içerisine pekmez katılıyor olması ve diğer simitlere göre biraz daha küçük olması. Susamlı bir şekilde müşterilere servis edilen bu simidi sokakta, restoranda, otelde ve daha birçok yerde bulmak mümkün. Bu simidi bir kere yiyen müşteri sonrasında bu simidi denemek istediğinde Yumurtalık’ta yediği tadı alamayabilir. Bu simidi üretmek ustalık ister.

Mumbar

Zeytinbeli kamp alanı arayanlar için tesislerimiz harika olanaklar sunuyor. Tesislerimizden yararlanan müşterilerimiz buraya geldiğinde Adanalıların en çok sevdiği yiyeceklerden birisi olan mumbar dolmasını da denemeli. Şırdan, bu bölgede o kadar çok severek tüketiliyor ki yoğun talepten dolayı üreticiler bu üretimi karşılamakta zorlanabiliyor. Şırdana alternatif olarak üretilen mumbar, şırdanın tadına en yakın yemeklerden birisi olarak yer alıyor. Mumbar dolması sıvı bir yemek olarak karşımıza çıkıyor. İçerisinde boru gibi uzun bir yiyecek bulunuyor. Müşteriler mumbar dolmasını ister bölerek ister bir bütün halinde eliyle yiyebilir.

Kaz başı

Yumurtalık otelleri ile birlikte burada güzel bir gün geçirmek mümkün oluyor. Yumurtalık’ta gezilecek pek çok yer bulunurken bunun yanı sıra yiyecek de birçok şey bulunuyor. Bunlar arasında kaz başı da yer almakta. Adana’da ve Yumurtalık’ta severek yenen yiyeceklerden birisi olan kaz başı, sağlıklı bir yiyecek olarak kabul edilir. Sağlıklı kabul edilmesinin sebebi yüksek miktarda protein, vitamin ve birçok minerali barındırması olarak karşımıza çıkıyor. Yağlı olmasıyla da karşımıza çıkan kaz başı yemeğinin görünümünü incelediğimizde ince yuvarlak şekilde servis edilen bu yemek görüntüsü ile birlikte köfteyi andırıyor. Yanında yufka, domates ve biber bulunan yemek estetik bir görünüş ile müşterilere sunuluyor.

İşkembe dolması

Yumurtalık kamp yeri arayanların tercih edebileceği yemeklerden birisi de işkembe dolması olabilir. İşkembeden yapılan bu yemek, temiz bir şekilde servis ediliyor. Bunun sebebi işkembelerin birkaç kez temizlenme sürecinden geçiyor olması. Pek çok restoranda bulunabilen bu yemeğin üretim aşaması da bir o kadar zorlu geçmekte. Çünkü işkembe dolmasını hazırlarken işkembeler birkaç defa yıkanıyor, limonlu ve tuzlu suda bekletilerek daha temiz bir hale getiriliyor. İşkembe dolmasının içerisinde pirinç, soğan, kıyma ve bazı baharatlar bulunuyor. Tadının güzel olmasıyla Adanalılar tarafından tercih edilen bu yiyeceği Yumurtalık’a uğrayan kişiler de deneyimleyebilir.

Gül mantı

Adana oteller bakımından oldukça zengin bir şehir. Özellikle Yumurtalık’ta kalmak isteyenler buranın doğası ve estetik görünümü ile karşılaştığında büyülenebilir. Çünkü Yumurtalık, Adana’nın turizm merkezlerinden birisi olarak yer alıyor. Yumurtalık’ta vakit geçirmek için pek çok tesis bulunur. Tesislerden faydalanan turistler burayı keşfederken gül mantıyı da deneyebilir. Ülkemizin pek çok yerine yayılan mantı kültürü, Adana’nın da kendine özgü kültürüne sahip olmasını sağladı. Kayseri mantısı ülkemizin en popüler mantıları arasında yer alıyor olsa da gül mantı olarak bilinen bir mantı türü daha yer alıyor. Adana mantısı olarak da bilinen bu mantının gül mantı adını almasının sebebi gül şekline benzemesi. Üzerine yoğurt ve baharat dökülen, çorba şeklinde yapılan bu yemeği denemek gerekiyor.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Son Yazılar

Adana Bungalov Evleri

Adana Bungalov Evleri

Adana Bungalov Evleri
Adana Yumurtalık Otel

Hızlı Rezervasyon

Tıklayıp bizi arayabilirsiniz.

Bilgi İçin Hemen Ara