Adana Turizm Aktiviteleri Nelerdir?

Adana turizm aktiviteleri açısından birçok alana sahiptir. Bu alanlar kültür turizmi, deniz turizmi, kış turizmi, su sporları, doğa yürüyüşü gibi birçok aktivite yapabilirsiniz. Bu aktiviteleri yakından inceleyelim.

Kültür Turizmi

Atatürk Müzesi

Atatürk’ün 15 Mart 1923 yılında Adana ziyareti sonrasında her yıl 15 Mart tarihinde Atatürk’ün Adana’ya gelişi kutlanmaktadır. İki kattan oluşan Atatürk Müzesi yer almaktadır. Bu müze içerisinde çalışma odaları, kütüphane, yatak odası, basın odası, hatay odası, silah odası, yaver odaları yer almaktadır. Müze 1981 yılında hizmete açılmıştır. 

Adana Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi

Müze 1924 yılında inşasına başlamıştır. 1937 yılında Adana Anıt Müzesi adının yanı sıra Etnografya Müzesi adınıda almıştır. 1983 ve 2008 yıllarında restorasyon çalışmaları yapılmıştır. 2015 yılında en son restorasyon tamamlanmış olup faaliyete tekrar açılmıştır.

Deniz Turizmi

Kıyı Turizmi

Adana ilinin 160 km. boyunda denize kıyısı vardır. Yumurtalık ve Karataş ilçelerinde plajlar, kumsallar ve göller vardır.

Kruvaziyer Gemi Turizmi

Turistik amaçlı taşıyan yolcu gemileri dir. Kruvaziyer Gemi üzerinde konaklama, yemek, eğlence hizmetleri bulunan yüksek kalite hizmet vermektedir.

Medcezir Rezervasyon Yap

Yat Turizmi

Yumurtalık ve Karataş ilçeleri yat turizmi için oldukça uygundur. Bu alana turizm amaçlı yat alanı yapılması gerekmektedir.

Su Sporları Turizmi

Akarsu Turizmi

Adana’nın Feke ilçesinde Göksu Deresi kano ve rafting açısından elverişlidir.

Rüzgar Sörfü Turizmi

Seyhan Baraj Gölü üzerinde rüzgar sörfü yapabilirsiniz.

Sualtı Dalış Turizmi

Yumurtalık ve Karataş içlerinde sahil kesimlerinde sualtı dalışı yapabilirsiniz.

Sağlık Turizm

Adana sağlık sisteminde hastanelerde verdiği hizmet birçok ülkeden daha iyi bir konumda yer almaktadır. Gelişmiş sağlık alanlarında binlerce hastayı tedavi etmişlerdir. Göz, tüp bebek, ortopedi, onkoloji alanlarında çok ileri teknik kullanılmaktadır. Adana alternatif tıp alanında birçok doğal güzellikleri yardımcı olmaktadır.

Ali Hoca İçmesi: Adana’nın Ali Hocalı Köyü yakınında ve merkeze 12 km mesafede yer almaktadır.

Acıdere İçmesi: Adana’nın Sarıçam ilçesinde Suluca da 20 km mesafede yer almaktadır.

Doğa Yürüyüşü Turizmi

Adana’nın kuzeyinde bulunan Orta ve Doğu Toroslar, doğa ve dağ yürüyüşünü uygun koşulları vardır. Pozantı yakınlarında Karanfil Dağında kamp yapabilirsiniz. Pozantı ilçesi Niğde sınırları içerisinde bulunan Çamardı yöresine komşudur. 

Trekking Güzergahı : Başlangıç Noktası : Pozanti- Hamidiye Köyü , Bitiş Noktası : Niğde- Demirkazık Dağevi

Adana’ya Nasıl Gidilir?

Adana’ya nasıl gidilir sorusuna cevap olarak birçok seçeneğimiz mevcuttur. En hızlı olarak havayolu ile Adana’ya gidebiliriz. Şehir merkezinde bulunan Şakirpaşa Havalimanı ile İstanbul, İzmir ve Ankara illerinden direkt olarak uçuş vardır. İstanbul – Adana 943 km, Ankara – Adana 540 km, İzmir – Adana 900 km ulaşım mesafesi vardır. Özel araç ile veya Otobüs ile Adana’ya ulaşım sağlayabilirsiniz. 900 km uzaklıktaki mesafa için 10 saat yolculuk yapmanız gerekmektedir.

Medcezir Rezervasyon Yap

Adana’da Doğa ile Konaklayacak Yerler

Ücretli ve ücretsiz olarak Adana’da doğa ile iç içe kamp yapabileceğiniz yerler mevcuttur. Sahil kenarlarında Bungalow evler içerisinde konaklama yapabilirsiniz. Çadır ve kamp malzemelerini temin ederek koylarda ve deniz kenarlarında kamp yapabilirsiniz. Adana’nın Seyhan, Yumurtalık, Karataş ilçelerinde kamping yapabilirsiniz. Buralarda özel olarak işletme yapan yerlerde vardır. Çukurova Üniversitesine bağlı veya halka açık olarak kamp alanları mevcuttur. Bu yerlerde genellikle tuvalet, elektrik ve su ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Adana’da Kamp Malzemeleri Kiralama

Adana’da kamp yapmak oldukça kolaydır. Tabi kamp yapmak için malzeme kiralamak veya satın almanız gerekmektedir. Kamp yapmak için gerekli olan malzemelerin listesi şu şekildedir. Tabi bu liste kişinin zevki ve ihtiyaçları doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

 • Çadır : Kampın olmazsa olmaz malzemesidir. İklim koşullarına göre 3,4 ve 5 mevsimlik çadırlar mevcuttur. Çadır ile barınma hizmetini karşılamış olursunuz.
 • Uyku Tulumu : Çadır içinde uyurken sizi rahat ettirecek uyku tulumudur. Yine çadır gibi hava koşullarına göre dereceleri vardır. Bu derecelere göre tercih etmelisiniz.
 • Mat : Mat siz uyurken topraktan gelecek soğuğu önlemeye yarayan araçtır. 
 • Kamp Sandalyesi: Çadır önünde ateş yaktığınızda onun etrafında oturmak için size konfor sağlar.
 • Kamp Mutfağı: Kamp yaparken temel ihtiyacımız olan yemek işlerimizi kamp mutfağında yapabilirsiniz.
 • Fener: Kampta ışık problemi yaşamamak için yola çıkarken sorun yaşamamak için gerekli olan fenerdir.
 • Bıçak: Kampta her türlü ihtiyacınızı karşılamak için bıçak bulundurmalısınız.
 • Çanta: Kamp malzemelerini taşımak için çantaya ihtiyacınız vardır.
 • İlk Yardım Seti: Kampta başınıza bir sıkıntı gelebilir. Bu yüzden yanınızda ilk yardım seti bulundurmalıyız. Bulunduğunuz noktadan sağlık kuruluşuna uzak olabilir. Bir sorun çıktığında kendiniz ilk müdahalesini yapabilirsiniz.

Adana’da Kamp Nerede Yapabiliriz?

Adana’da bulunan kamp alanları deniz kenarı ve dağlık alanlardan oluşmaktadır. Güzel bir gün geçirmek için yeşilliğin ve akan derenin sesi ile birlikte rahat bir kamp yapabilirsiniz. Bu alanlara çadırınızı kurarak kamp yapabiliriz. Kamp yaptığınız alanda yiyecek ve içecek bulunmayabilir temel ihtiyaçlarınızı önceden temin etmelisiniz. 

 • Medcezir Camping
 • Dokuzoluk Kanyonu – Piknik ve Kamp Alanı 
 • Çakıt Vadisi Kamp Alanı
 • Ceyhan Kırmıtlı Kuş Cennet Kamp Alanı
 • Küp Şelaleleri Kamp Alanı 
 • Kapıkaya Kanyonu Kamp Alanı 
 • Belemedik Kamp Alanı
 • Körkün Kanyonu Kamp Alanı
 • Yumurtalık Kuş Cenneti Kamp Alanı 
 • Körkün Kanyonu Kamp Alanı

Adana’da Gezilecek Yerler

Plajlar ve Koylar

Akdeniz kıyısında yer alan ilimizde büyük yüzölçümüne sahip olmasına rağmen sadece denize kıyısı olan üç ilçesi vardır. Bu ilçeler Ceyhan, Yumurtalık ve Karataş ilçeleridir. Plajları ise Botaş, Harbiş, İncirli, Zeytinbeli ve Ayaş plajıdır. 

Antik Kentler

Adana ili tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Misis Antik Kenti, Megarsus Antik Kenti, Ayas Antik Kenti tarihi yerleri arasında yer almaktadır.

Mağaralar

Adana yeraltı ve yerüstü kaynakları güzellikleri ile öne çıkan ilimizdir. Kozan’da bulunan Keşiş mağarası dikkat çeken mağaradır.

Müzeler

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren birçok ilimizde ilk müze kuruluşları başlamıştır. Adana ilimizde çok sayıda müze vardır. Adana’da Sinema Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Atatürk Bilim ve Kültür Müzesi yer almaktadır.

Tarihi Yapılar

Adana’da gezilebilecek birçok tarihi yapı yer almaktadır. Camiler ve Kuleler bunların başında gelmektedir. Ulu Cami, Yağ Cami, Hasan Ağa Cami, Sabancı Merkez Cami önemli tarihi yapılarıdır. 

Doğal Güzellikler

Ceyhan ve Seyhan nehirleri arasında kalan birçok doğal güzelliği vardır. Barajlar, göller, plajlar, yaylalar bunların en başında yer almaktadır.

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.

Son Yazılar

Adana Bungalov Evleri

Adana Bungalov Evleri

Adana Bungalov Evleri
Adana Yumurtalık Otel

Hızlı Rezervasyon

Tıklayıp bizi arayabilirsiniz.

Bilgi İçin Hemen Ara