Yumurtalık da Gezilecek yerler - Medcezir Camping

2015 yılında Mavi Bayrak alarak kalitesini tescillemiş olan Yumurtalık ince kumlu plajı ile her yıl bir çok ziyaretçiyi kendine çekmektedir.Bunun yanı sıra doğal güzellikleri ve tarihi varlıkları ile de öne çıkmaktadır.İşte bunları sizler için derledim ve burayı ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken yerleri tek bir yerde toplayıp sizlere sunuyorum.

Ayas Antik Kenti,Ayas Kalesi,Süleyman Kulesi ve Marco Polo iskelesi günümüze kadar ulaştığı tarihi bir yerleşim kalıntılarıdır.11. yüzyılda şehrin önemli bir limanı ve piskoposluk merkezi olduğu dönemde inşa edilen Ayas Kalesi 1266 yılından 1337 yılına kadar Memlüklüler tarafından sıkça saldırıya uğraması sebebiyle yoğun tahribat görmüştür.Yinede yüzyıllara meydan okuyarak ayakta kalmayı başarmıştır.Görmeden geçmeyin.

Süleyman Kulesi 16. yüzyılda,Osmanlı hakimiyeti döneminde Kanunu Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen bir yapıdır.Denizden gelebilecek saldırıları gözlemleyip önceden tespit edilebilmesi için yaptırılmıştır.Belkide günümüze kadar sağlam kalmış en iyi yapılardan biridir.Manzarasını tadın mutlaka.

İtalyan gezgin Marco Polo,Çin seyehati sırasında Ayas’ta iskeleye ayak basmıştır.1268 yılında bu noktada karaya çıkmış ve geri kalan yolunu karadan devam ettirmiştir.Yine memleketi Venediğe geri dönerken de buraya gelmiş ve denize bu noktadan açılarak Venedik’e gitmiştir.Bu sebebten dolayı Marco Polo iskelesi önemli tarihsel bir anın yaşandığı bir noktadır.Son olarak Yumurltalık Lagünleri bölgede görülmeye değer doğal alanladır.Çocukluğumda sıkça gittiğim ve aklımda hala güzen anılar bırakan bir yerdir.Hatta TRT’nin belgesel bile düzenlediği bir bölgedir.Vaktiniz olursa buraya kadar gelmişken bu doğal güzellikleri görmeden gitmeyin derim. 🙂

Yorum Yaz

Biz Kimiz

Denize sıfır şirin mi şirin Bungalo hizmeti veren aile işletmesiyiz.

Adres
Adres: Zeytinbeli, 98. Sk No:7,
Küçük Yumurtalık, 01680
Telefon:0531 466 4002
İletişim
Açık Saatler 7:00 – 00:00

Medcezir Camping © 2022. Tüm hakları saklıdır.